Jak czyścić sofę welurowąJesteś miłośnikiem aksamitu i innych tkanin welurowych? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Tkaniny te są obecnie bardzo popularne, zarówno wśród dekoratorów wnętrz, jak i projektantów mody. Ich unikalny wygląd sprawił, że stały się ulubionymi materiałami tapicerskimi we wszystkim, od odzieży po wnętrza samochodów. Jednak, jak może potwierdzić wielu właścicieli kotów, tkaniny welurowe są podatne na zbieranie włosów i kurzu. Jeśli posiadasz welurową sofę lub fotel, wykonaj poniższe kroki, aby wyczyścić ją jak profesjonalista. Czyszczenie aksamitnej tapicerki nie jest trudne, jeśli poświęcisz czas na zorganizowanie się przed podjęciem tego projektu. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak czyścić welurową sofę bez uszkadzania jej lub narażania się na ryzyko zapalenia się!

Zbierz materiały

Do wyczyszczenia swojej aksamitnej sofy będziesz potrzebował następujących rzeczy: Roztwór czyszczący, np. mieszanka octu i wody

  • Szczotka do szorowania
  • Odkurzacz
  • Rolka do kłaczków
  • żelazko
  • Zwykła butelka z wodą w sprayu

Odkurzanie sofy

Jeśli pozwoliłeś swojej welurowej sofie bardzo się zabrudzić, zalecamy najpierw odkurzyć całą powierzchnię. Możesz to robić co dwa tygodnie, aby utrzymać swoją welurową sofę w czystości. Użyj odkurzacza z miękkim włosiem, aby zebrać wszystkie większe cząstki. Nie używaj przystawki do szczotki lub czegokolwiek, co ma zbyt sztywne włosie. Nie chcesz szorować tkaniny; chcesz zebrać brud. Jeśli jest jakaś tkanina, do której nie możesz dotrzeć odkurzaczem, użyj wałka do usuwania kłaczków. To zbierze wszelkie luźne włosy i inne kawałki puchu, które zebrały się na welurze. Zmieszaj swój roztwór wybielacza Możesz użyć roztworu wybielacza do czyszczenia swojej aksamitnej sofy, jeśli nie jest ona zbyt brudna (tzn. jest tylko kilka plam). Wymieszaj około 3 łyżki stołowe wybielacza z 1 galonem ciepłej wody. Uwaga: Jeśli masz białą welurową sofę, będziesz musiał użyć wybielacza bezpiecznego dla koloru. Pamiętaj, aby przeczytać etykietę, aby nie uszkodzić swojej tapicerki.

Wypłucz i wysusz swoją aksamitną tapicerkę

Kiedy już wybielisz ciemniejsze i jaśniejsze obszary swojej aksamitnej sofy, spłucz te obszary dokładnie zwykłą wodą. Użyj czystej, białej szmatki, aby wytrzeć nadmiar wody. Gdy woda zostanie wchłonięta, użyj czystych rąk, aby osuszyć aksamit. Być może trzeba będzie powtórzyć ten proces kilka razy, aby w pełni wysuszyć aksamitną tapicerkę.

Zakończenie

Po zakończeniu czyszczenia aksamitnej tapicerki, użyj ręcznej parownicy, aby dać jej szybkie czyszczenie parowe. Pomoże to usunąć wszelkie zapachy, które mogły nagromadzić się w tkaninie podczas procesu czyszczenia. Możesz również użyć odświeżacza do tkanin lub poszukać produktu, który jest reklamowany jako bezpieczny dla aksamitnych tkanin. Upewnij się, że zawsze czyścisz swoje aksamitne meble co około sześć miesięcy, aby zachować ich najlepszy wygląd.

 

O mnie